Jak wykorzystać Profile Fibaro HC3 w naszym domu?

Centrala Fibaro HC3 pozwala na zdefiniowanie wielu profilów dla naszego domu, które mogą być przypisane do konkretnych aktywności domowników takich jak wyjście z domu, wejście do domu, wakacje, noc, czy przykładowo pora wieczornego relaksu. Wybór konkretnego profilu pozwala na zdefiniowanie i automatyczne uruchomienie konkretnych ustawień dla danych elementów naszego inteligentnego domu. Między innymi mogą być to takie elementy jak alarm, oświetlenie, ogrzewanie, muzyka, rolety, konkretne sceny czy elementy bezpieczeństwa (np. wyłączenie zasilania w żelazku). Centrala Fibaro pozwala nam na ręczną zmianę profilu przez użytkownika (aplikacja czy interfejs www) lub zautomatyzowaną, która przykładowo będzie uruchamiana razem z uzbrojeniem naszego alarmu. Przy projektowaniu scenariuszy opartych o profile warto pamiętać, że centrala posiada informacje o ostatnio uruchomionym profilu. Można powiedzieć, że jest to pewien tryb startowy dla naszych dalszych aktywności w domu. Przechodząc przykładowo z profilu „Alarm Uzbrojony” na „Alarm Rozbrojony” uruchamiamy jednorazowo parametry skojarzone z profilem „Alarm Rozbrojony”. Nasz dom dostaje startowe parametry, które oczywiście podczas naszej obecności w domu mogą być dowolnie modyfikowane. Warto jednak pamiętać, że będąc w danym profilu kolejne jego uruchomienie i przywrócenie startowych parametrów tego profilu będzie możliwe dopiero po wcześniejszej zmianie profilu na inny. Bazując na naszym przykładzie nie wywołamy profilu „Alarm Uzbrojony” przy wyjściu z domu w sytuacji, kiedy nie zmieniliśmy tego profilu na „Alarm Rozbrojony” podczas naszego wejścia do domu. Kiedy i jak w takim razie można wykorzystać profile, aby ułatwiły nam codzienne życie?

  • wyjście z domu - wyłączenie całego oświetlenia, konkretnych urządzeń elektrycznych, zmniejszenie ogrzewania czy zamknięcie rolet zewnętrznych. Profil taki może przykładowo zostać automatycznie ustawiony po uzbrojeniu naszego alarmu.
  • pora snu - czas, kiedy przykładowo poprzez odpowiednią komendę wydaną do naszego asystenta głosowego (np. Siri czy Alexa) wyłączymy oświetlenie zostawiając włączone jedynie lampki nocne, odcinamy zasilanie w bramie garażowej, zasłaniamy zasłony w sypialniach i uzbrajamy strefę zewnętrzną w naszym systemie alarmowym.
  • pora relaksu – dzieci śpią i rodzice mają czas na rozmowę i czytanie książki w salonie przy nastrojowym oświetleniu.

  Profile pozwalają na proste zarządzanie naszym domem, a odpowiednie ich wyzwolenie pozwala nam na oszczędność czasu, pieniędzy, zwiększenie bezpieczeństwa i święty spokój. Inteligentny dom ma pomagać w codziennych czynnościach i wprowadzać automatyzację w intuicyjny sposób. Inteligentny dom nie może również żyć swoim własnym życiem. Warto pomyśleć czy lepiej mówić do telefonu „Good Night” jeśli każdego dnia kładziemy się o innej porze spać czy usiłować zdefiniować godzinę rozpoczęcia naszej nocnej regeneracji. Nie zapominajmy również, że nasi domownicy niekoniecznie będą chcieli korzystać z aplikacji, zapamiętywać scenariuszy dla konkretnych scen czy sekwencji przycisków, dzięki którym zdalnie coś uruchomimy. Zdalne sterowanie to początek drogi do automatyzacji i systemu, który realnie nam pomoże nie wprowadzając komplikacji dla jego użytkowników.

Product added to wishlist
Product added to compare.